Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Nu folosiți citatele. Forumul poate da eroare.

biblia

Cu şi despre spiritualitate

Moderatori: Manole, Paco_ste

Aţi citit biblia?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

biblia

Mesajde Dream Catcher » Mar Dec 04, 2018 7:06 pm

Eu am citit-o pe la 11 ani. Cred că e cea mai tare carte ateistă!
Voi ce credeţi?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Reclame

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Joi Ian 23, 2020 6:58 pm

Ce sa intelegi dintr-o carte extrem de complexa la 11 ani ?
Trebuie sa o citesti abia cand ai suferinte fizice sau psihice, altfel nu vei pricepe o iota .
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Vin Ian 24, 2020 4:44 pm

Biblia nu se adresează tuturor oamenilor? Sau copiii trebuie să fie atei?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Vin Ian 24, 2020 4:58 pm

Biblia nu poate fi inteleasa de oricine. Un pastor adventist a fost abordat de o profesoara ce preda la universitate, a cerut pastorului o biblie. Dupa o saptamana a inapoiat biblia motivand ca nu intelege nimic din ea. Cred ca a fost sincera cu raspunsul.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Sâm Ian 25, 2020 4:39 pm

Nici eu nu am înţeles mare lucru. Pare scrisă de oameni cu vedenii, auzenii, halucinaţii şi episoade psihotice.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Lun Ian 27, 2020 12:13 pm

Un dumnezeu nevazut produce aceste fenomene stranii in viata omului. Din pacate traducerea textelor originale a fost alterata. Spre exemplu scrie in ea "toata biblia e inspirata de dumnezeu ", ei bine in textul original, scrisa in greaca veche, spune diferita " toata scriptura e inspiratoare de dumnezeu . . .". Deosebirea e enorma.
Practic biblia descrie experientele oamenilor in relatia cu divinitatea. In dese randuri omul neintelegand fenomenul natural, da vina pe puterea divina.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Mar Ian 28, 2020 2:00 pm

Biblia este scrisă în greacă. Cum zici şi tu. Numai că discipolii lui iisus vorbeau aramaică. Cum explici asta?
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Mie Ian 29, 2020 4:15 pm

Vechiul testament e scris in ebraica. Noul testament a fost scris in greaca (veche) pentru ca ucenicii/apostolii erau vorbitori de greaca. Nu conteaza limba ci mesajul continut .Mai sunt unii care daca biblia nu are coperti aurite si cu cruce, nu o accepta. Preotii ortodocsi instiga pe enoriasii lor sa arda bibliile fara cruce. Casm asa si tu, esti nelamurit de ce biblia (NT) a fost scris in greaca.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Lily » Mie Aug 05, 2020 8:41 pm

Dream Catcher » Mar Dec 04, 2018 6:06 pm scrie:Eu am citit-o pe la 11 ani. Cred că e cea mai tare carte ateistă!
Voi ce credeţi?

:)) Papucii tăi, ai citit Biblia pentru copii, nu Biblia adevărată, completă.

Dream Catcher » Mar Ian 28, 2020 1:00 pm scrie:Biblia este scrisă în greacă. Cum zici şi tu. Numai că discipolii lui Iisus vorbeau aramaică. Cum explici asta?


Aşa şi tu poţi scrie un mesaj din engleză in română fără să distorsionezi inţelesul.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Lun Aug 17, 2020 3:18 pm

LOL! Ți-ai făcut cont. :shock:
Welcome!

Am citit și biblia normală. Dar nu pînă la capăt.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Lily » Lun Aug 17, 2020 4:12 pm

:mrgreen: TNX.

Eu ştiu că ai citit Biblia aia mică de la mamaia. Parcă şi ceva din Noul Testament, dar nu reţin exact, oricum cam departe de ceea ce ar trebui pentru a putea trage concluzii privind Biblia.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Lun Aug 31, 2020 1:28 pm

Lily » Lun Aug 17, 2020 3:12 pm scrie::mrgreen: TNX.

Eu ştiu că ai citit Biblia aia mică de la mamaia. Parcă şi ceva din Noul Testament, dar nu reţin exact, oricum cam departe de ceea ce ar trebui pentru a putea trage concluzii privind Biblia.

Nu ai de unde stii ce a citit. Daca el spune ceva, nu inseamna ca si e adevar ce spune.
Problema nu sta in citire ci in ce intelege din ce citeste. Si din biblie e dificil sa deosebesti literalul de spiritual. Spre exemplu in Vechiul Testament zice " sa nu legi gura boului care treiera" iar apostolul ne atrage atentia ca divinitatea nu are in vedere animalul despre care noi stim ci la oameni, la cel care slujeste lui Dumnezeu.
Mie mi-a luat mai bine de 10 ani sa inteleg cate ceva si tot nu sunt capabil sa o interpretez in spirit divin.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 3:36 am

Cum adică 10 ani? Dar pentru cine e scrisă biblia asta? Nu pentru oameni?
Înseamnă că nu e scrisă bine, dacă ne trebuie 10 ca să înțelegem "cîte ceva".

P.S.: Lily este sora mea. Are idee de ce am citit, dar aici, greșește.
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Lily » Vin Sep 04, 2020 7:36 pm

Dream Catcher » Joi Sep 03, 2020 2:36 am scrie:Cum adică 10 ani? Dar pentru cine e scrisă biblia asta? Nu pentru oameni?
Înseamnă că nu e scrisă bine, dacă ne trebuie 10 ca să înțelegem "cîte ceva".

P.S.: Lily este sora mea. Are idee de ce am citit, dar aici, greșește.


A fost scrisă pentru mai multe perioade şi culturi, de asta este mai dificil de inţeles. Multe lucruri când le citeam mi se păreau :shock: şocante şi nu reuşeam să le inţeleg, dar căutând să inţeleg puţin cultura acelor vremuri şi raţiunea din spatele unor acţiuni, pot spune că inţeleg. După mine prima oară ar trebui citită aşa cum este, doar pentru a te familiariza cu evenimentele, fără a judeca deciziile Lui Dumnezeu, iar apoi să iei evenimentele care ţi se par ciudate şi să cauţi ce se ascunde in spatele lor.
Apocalipsa incă nu o pot descifra de nicio culoare. :-? Nu pot face un timeline al evenimentelor, par a se intersecta.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Sâm Sep 12, 2020 11:56 am

Trebuie sa te departajezi de interpretarea literala pentru a intelege corect.
Sincer, in cazul cartii Apocalipsa, e greu sa cred ca are inspiratii divine, De fapt mi-e greu sa cred ca Divinitatea a dorit sa ne bage in ceata.
Cum ar fi ca in cazul copiilor care nu au mers nici la gradinita, sa predai filozofie in primele clase ? Dorea divinitatea sa bulverseze constinta pacatoasa ? Bineinteles ca nu. Deci EL ar fi trebuit sa transmita omului pacatos pe intelegerea acestuia.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Lily » Sâm Sep 12, 2020 10:14 pm

Inţeleg de ce a fost scrisă atât de enigmatic, Dum.nezeu doreşte a păstra sentimentul de iminenţă, de altfel apostolii se intrebau dacă a venit sfârşitul. Se vede asta din numeroasele pilde din Biblie, precum cea despre cele 10 virgine, venirea stăpânului casei şi slujitori, etc. Dum.nezeu nu a vrut să ne culcăm pe o ureche că sfârşitul este departe, ci să ne aşteptăm la el şi să fim pregătiţi, să veghem. Până la urmă sfârşitul pentru un individ poate să vină oricând, indiferent de vârstă şi circumstanţe, deci ar trebui să fim pregătiţi.
Majoritatea profeţiilor precedente Apocalipsei par a se fi implinit, exceptând distrugerea Damascului, dar nici aici nu imi e clar dacă Damascul este distrus la inceperea Apocalipsei sau anterior. de asta spun că incă nu pot face un timeline al evenimentelor.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde LauraBishop » Vin Sep 25, 2020 9:09 am

Înțeleg
LauraBishop
level 0
level 0
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 25, 2020 9:06 am
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 0

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 1:06 am

Ce înțelegi? Cum se face spam?! #-o
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Lily » Joi Oct 01, 2020 8:35 pm

Dream Catcher » Dum Sep 27, 2020 12:06 am scrie:Ce înțelegi? Cum se face spam?! #-o

Parcă tu nu ai făcut din astea... :)) Să fim răbdători, este utilizator nou.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 3:57 am

Măcar a trecut, la profil, că e ateu. >:P
Avatar utilizator
Dream Catcher
administrator
administrator
 
Mesaje: 3038
Membru din: Mar Noi 13, 2018 1:53 pm
Localitate: Constanţa
Orientare religioasă: ateu
Puncte de reputaţie: 882

Re: Biblia

Mesajde Lily » Sâm Oct 24, 2020 1:13 am

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 2:57 am scrie:Măcar a trecut, la profil, că e ateu. >:P

Trebuie banat, e clar. :)) :)) :))
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Dum Noi 01, 2020 12:48 pm

Dream Catcher » Sâm Oct 17, 2020 2:57 am scrie:Măcar a trecut, la profil, că e ateu. >:P


De ce ateii sunt asa de sfiosi in a initia o discutie spirituala ?

Parerea mea e ca citind biblia, inclusiv ateii, vor avea o sursa nesfarsita de discutii dar si crestere spirituala. Biblia are acest efect, plus ca discutia dintre doi atei e extrem de anosta.
Din ce vad aici, ateii se feresc sa dialogheze.
Repet si ii indemn, sa citeasca biblia, pentru ca isi vor imbogati atat vocabularu cat si capacitatea de interactiune.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Lily » Dum Noi 01, 2020 3:47 pm

Dacă ar accepta discuţii pe tema asta ar trebui să-şi justifice poziţia, ceea ce nu prea e uşor de făcut. Le place doar să facă mişto de creştini, dar in o discuţie serioasă trebuie să ai argumente, să justifici de ce crezi ceea ce crezi, iar ei nu prea au. Sunt atei pentru că aşa vor, aşa pare "cool", este doar o alegere.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Re: Biblia

Mesajde Paco_ste » Sâm Noi 07, 2020 5:12 pm

Lily » Dum Noi 01, 2020 2:47 pm scrie:Dacă ar accepta discuţii pe tema asta ar trebui să-şi justifice poziţia, ceea ce nu prea e uşor de făcut. Le place doar să facă mişto de creştini, dar in o discuţie serioasă trebuie să ai argumente, să justifici de ce crezi ceea ce crezi, iar ei nu prea au. Sunt atei pentru că aşa vor, aşa pare "cool", este doar o alegere.

Orice credinta are la baza niste argumente logice sau exepriente personale sau de grup . Altfel e doar credulitate, iar aceasta stare e mereu "ondulatorie". Un ateu nu isi risca reputatia pe niste experiente neclare/confuze sau pe experientele altora. Ei au nevoie de probe solide in a accepta existenta unei entitati chiar prin dovezi indirecte. Spre exemplu daca in desert ar aparea o piramida de 1 km inaltime chiar langa piramidele Egiptene, nimeni nu ar crede ca ea a aparut natural. Aceasta dovada ar converti orice ateu de pe planeta asta.
Din pacate nu avem astfel de minuni care sa intareasca credinta religiosilor si convertirea ateilor. Totul acum se bazeaza atat pe interpretarea biblica si imaginatia sau experientele personale.
Paco_ste
moderator
moderator
 
Mesaje: 1646
Membru din: Joi Ian 23, 2020 6:26 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 1156

Re: Biblia

Mesajde Lily » Sâm Noi 07, 2020 8:55 pm

Noi suntem miracolul, universul este miracolul. Nimeni nu ar accepta că o piramidă de 1 kma apărut in Egipt in mod natural, fără intervenţia cuiva, dar cumva se acceptă de către atei că universul, infinit mai complex decât o piramidă, a apărut aşa pur şi simplu, fără intervenţia cuiva.
Cine bea din paharul științei până la jumătate rămâne ateu. Cine bea paharul științei până la capăt Il descoperă pe Dumnezeu - Albert Einstein
Let My People Think
Avatar utilizator
Lily
administrator
administrator
 
Mesaje: 1951
Membru din: Mie Aug 05, 2020 8:11 pm
Orientare religioasă: creştin
Puncte de reputaţie: 677

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
Următorul

Înapoi la General

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: DotNetDotCom.org [Bot] şi 46 vizitatori

  • Reclame
cron